Strona głównaPCK OlsztynHonorowe krwiodawstwo

Honorowe krwiodawstwo

"Oddając krew - darujesz życie" - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

Co prawda, za sprawy związane z poborem i przetwarzaniem krwi odpowiada służba krwi podległa Krajowemu Centrum Krwi w Warszawie, jednak planowe i rytmiczne zaopatrzenie regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w życiodajną krew możliwe jest przede wszystkim dzięki honorowym dawcom.

Ruch Honorowych Dawców Krwi jest integralną częścią struktury PCK i zrzesza w woj. warmińsko-mazurskim ponad 7 tysięcy członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały Ruchu zjednując mu tym samym nowych sympatyków.

Strukturę organizacyjną Ruchu tworzą kluby i rady HDK. Kluby, jako podstawowe jednostki organizacyjne PCK, zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych: miejscach zamieszkania, pracy lub nauki. Podejmowane przez nie inicjatywy to m.in.: doraźne akcje poboru np. w odzewie na apel służby zdrowia, szkolenia, pogadanki, konkursy, wspólne wyjazdy lub imprezy sportowe. Rady HDK działają przy  zarządach rejonowych PCK, a ich działalność dotyczy przede wszystkim koordynacji i inspiracji prac klubów oraz współpracy ze służbą krwi. Nad całokształtem prac Ruchu oraz jego ogólnopolską strategią czuwa, powołana przy Zarządzie Głównym PCK, Krajowa Rada HDK.

Drodzy Krwiodawcy, jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze poświęcenie oraz wkład w istnienie Ruchu HDK. Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi - szansa i bezcenny dar życia. Dziękujemy.

Od 1997 roku obowiązuje Ustawa o Publicznej Służbie Krwi na podstawie której zorganizowano 22 Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w tym w Olsztynie, a także uregulowano powiązania między służbą krwi a Polskim Czerwonym Krzyżem. Z uwagi na konieczność ekonomizacji zlikwidowano szereg punktów poboru krwi i obecnie działają one w 9 miejscowościach (nie we wszystkich codziennie): Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Pasłęk, Iława, Działdowo, Nidzica, Giżycko. Mimo tych problemów zabezpieczenie w krew w województwie jest w zasadzie wystarczające a pobrana krew pokrywa zapotrzebowanie m.in. dlatego, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje planowane na cały rok akcje poboru krwi w różnych miejscowościach, tam gdzie nie ma stałych punktów krwiodawstwa. Należy stwierdzić, że:

- ilość pozyskanej krwi rocznie wynosi około 20 tys. litrów w przeliczeniu na pełną krew
- stan klubów HDK wynosi średnio 60
- wzrasta ilość dawców przekraczających 6,12 i 18 litrów (5, 10, 15 litrów dla kobiet) i otrzymujących odznaki ZHDK.

Najwięcej Klubów HDK istnieje na terenie działania następujących zarządów rejonowych PCK:

- Olsztyn - 12
- Ostróda - 6
- Iława - 8
- Szczytno - 5
- Elbląg - 9

Na terenie rejonu w Olsztynie Kluby HDK istnieją przy: firmie Michelin, MPK, Policji, Zespole Szkół Budowlanych, Zespole Szkół Gastronomicznych, Zespole Szkół Samochodowych, Orneta, Dobre Miasto, Spytkowo, OSW, Dar Serc przy WM ZO, Energa.

W nawiązaniu do wydania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11.03.2005r w sprawie zasad i trybu nadania odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" określono wewnętrzne kryteria przyznawania tego wyróżnienia (poza wcześniej znanym kryterium minimum 20 litrów oddanej krwi). Pierwsza 19-osobowa grupa najbardziej wyróżniających się krwiodawców z woj. warmińsko - mazurskiego otrzymała w 2006 roku to wyróżnienie. Do 2010 roku wyróżnienie to otrzymało 79 zasłużonych dawców.

Najwybitniejsi krwiodawcy w promocji idei honorowego krwiodawstwa mają szanse otrzymania odznaczenia państwowego.

Filtr tytułów     Wyświetl: 
# Tytuł artykułu Autor Odsłony
1 Programy Administrator 3277
2 Ognisty ratownik - gorąca krew Administrator 3085
3 Wykaz klubów HDK Administrator 3910
4 Krwiodawstwo Administrator 4322

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com