Dni Grunwaldu

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W lipcu, jak co roku zjechało rycerstwo z Polski i z Zagranicy na pola Grunwaldu. W tym roku przybyło ok. 1300 rycerzy wraz z białogłowami, ciurami i taborami. Grupa Ratownictwa PCK, w celu zabezpieczenia medycznego turniejów rycerskich i ich pobytu  udała się w dniu 11 lipca na pola grunwaldzkie, gdzie w obozie rycerskim przygotowała punkt medyczny, w którym zorganizowano ambulatorium, stanowisko dowodzenia, punkt badań lekarskich, część szpitalną oraz namiot gospodarczy. Przez 6 dni na polach grunwaldzkich pracowało 20 członków grupy. Najwięcej pracy ratownicy mieli w czwartek i piątek po grupowych walkach rycerskich, gdzie rannych było wielu wojowników. Bardzo absorbująca była również sobota, ponieważ w trakcie apelu Grunwaldzkiego oraz inscenizacji Bitwy upał dziesiątkował gawiedź rycerską i harcerzy. W tym roku Pola Grunwaldu odwiedziło ok. 100 tys. widzów. Ratownicy interweniowali 145 razy niosąc pomoc poszkodowanym. W dniu inscenizacji Grupę wzmocniła pomoc służby zdrowia z Olsztyna w postaci karetki i motocykla z ratownikami. Działania grupy wspierała młodzież z OSP Dąbrowszczak z Kutna.

W dniu inscenizacji odbyła się również akcja krwiodawstwa z udziałem mobilnego ambulansu. Gotowość do oddania krwi zgłosiło 40 krwiodawców z różnych stron Polski, z których 33 dawców oddało 14,850 litrów krwi, w tym 7 kobiet.

Organizacją, przygotowaniem sprzętu i punktu medycznego oraz kierowaniem działaniami ratowniczymi zajmował się Szef Grupy Ratownictwa PCK Arkadiusz Jaworski, któremu dzielnie sekundował w pracach logistycznych Artur Szafraniec. Koordynatorem działań medycznych w dniu inscenizacji był lekarz Jarosław Golubiewski, natomiast jak co roku wsparcia udzielała przez cały czas pobytu dr Izabela Misztak-Kula – członkini rycerstwa z Gdańska. Spośród członków Grupy Ratownictwa PCK bardzo ciężko pracowali: ratownicy med. Adam Stopa, Łukasz Przygoda, Jan Urban, pielęgniarka Patrycja Balcerzak, gościnnie rat. med. Stanisław Szarek, Joanna Stępień, ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy: Arkadiusz Serwiński, Anna Śliwa, Alicja Kosobucka, Mariola Harazim-Mocha, Izabela Nienałtowska, Marlena Kasperek-Grabowska, Julia Dimkowska-Szostak, Rafał Horbacz, Marek Michałowski, pierwsza pomoc: Anna Krućko, Malwina Stępka, Donata Warmińska, Magdalena Malinowska, Piotr Sowiński, Żaneta Bobkowska  oraz zajmująca się kuchnią Ania Steranka. Grupa wróciła w godzinach popołudniowych w niedzielę bardzo zmęczona lecz usatysfakcjonowana i jeszcze bardziej zżyta.

Zarząd Rejonowy PCK składa podziękowanie i słowa uznania wszystkim członkom Grupy, którzy uczestniczyli w zabezpieczeniu medycznym tegorocznych „Dni Grunwaldu”, którzy nie szczędząc swego czasu wypełniają wspaniałą misję niesienia pomocy potrzebującym.

Tekst: Stanisław Makowski

 

Dodaj komentarz

Warmińsko - Mazurski Oddział Okręgowy nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników strony.


Kod antysapmowy
Odśwież

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com